Terapia fascií a lymfatického systému

Fasciálne techniky sú časťou osteopatie.
-
Pri terapii fascií a fasciálnych spojení sa berú na zreteľ obaly svalov, orgánov a spojivové tkanivo, ktoré vytvárajú reťazce od hlavy až k nohám.
Fascie sa podieľajú na svalovom napätí, držaní tela, vnímaní, koordinácii a regulácii pohybov. Sú v nich umiestnené početné nervové zakončenia a senzomotorické receptory na vnímanie tepla, chladu, telesnej pozície a iné.
-
Pri skrátení reťazcov fascií ( napr. v dôsledku úrazu, stuhnutí či jaziev) sa mení biomechanika a opotrebovanie kĺbov, napätie svalov a statika chrbtice a celého tela.
-
Od adaptačných a regulačných síl tela závisí, ako sa s tým vyrovná, či vznikne skolióza chrbtice, poruchy v pleciach a krku...Alebo či poruchy hrudnej chrbtice budú vyvolávať búšenie srdca a úzkosť v hrudi...Alebo či poruchy sánkového kĺbu a žuvacích svalov budú vyvolávať poruchy krku, chrbtice, panvy...
-
Analýzou a vyvážením fasciálnych spojení a reťazcov sa môže svalové napätie i držanie tela zlepšiť a tak zmierniť skoré opotrebovanie kĺbov, spomaliť tvorba skoliózy, "hrbov" alebo iných dôsledkov chybnej statiky, ako aj zlepšiť práca telesných orgánov (pri zlej statike alebo skolióze majú niektoré orgány menej priestoru, sú menej prekrvené, pracujú obmedzene)
Terapiou lymfatického systému:
-
zlepšuje sa detoxikačná a imunitná schopnosť organizmu,
-
zlepšuje sa aj využitie bielkovín v tele,
-
zlepšuje sa prúdenie lymfy – miazgy v tele a tým sa podporuje zmenšovanie opuchov.