Osteopatia a detská osteopatia

Osteopatia je diagnostika a liečba prevádzaná rukami. Pritom je rozhodujúca dôkladná hĺbková palpácia – teda hmatom a pocitom vnímaný stav a aktivita tkaniva i celých orgánových a fasciálnych systémov.
Osteopatická liečba pomáha:
-
zlepšiť funkciu orgánov a odstrániť či zmierniť blokády (napr. na chrbtici a kĺboch),
-
zlepšiť prietok tekutín (krvi, lymfy a mozgo-miešneho moku),
-
zlepšiť nervové a hormonálne zásobenie a vyživu tkanív,
-
podporuje vnútorné samoliečebné sily človeka,
-
pomáha uvolňovať psychické a svalové napätie.
Netreba si mýliť osteopatiu s osteoporózou. Pri osteoporóze ide o ochorenie kostí.

Osteopatia sa skladá z parietálnej, kranio-sakrálnej a viscerálnej terapie. Patria k nej aj terapie fascií a lymfatického systému.
Parietálna (manuálna) terapia sa zaoberá pohybovým systémom. Patria k nej techniky na vrátenie stavcov a kĺbov do funkčnej polohy („naprávanie“ - HVLA), techniky na mobilizá-ciu a zlepšenie funkcií, svalové techniky (MET), techniky spúšťacích bodov a ďalšie.
Kranio-sakrálna liečba sa zaoberá predovšetkým liečením hlavy (cranium), chrbtice aj krížovej kosti (sacrum) a zmiernením psychického napätia. Táto terapia zlepšuje napr. stavy napätia a bolesti spôsobené prílišným napätím mozgových membrán alebo kostných švov na lebke (napr. po pôrode, po úraze), stavy po páde na kostrč, bolesti spôsobené tlakom na nervové dráhy, atď...Používajú sa techniky balancie napätia (BLT-väzivo / MLT-membrány). Po kranio-sakrálnej terapii nastáva spravidla hĺbkové uvoľnenie organizmu. Môže priaznivo vplývať na zlepšenie funkcií nervov, zaobchádzania so stresom, koordinácie, pamäti, učenia.
Viscerálna (orgánová) terapia ošetruje zrasty a zlepenia vzniknuté jazvami po operáciách či zápalmi orgánov, ďalej reguluje tonus a zlepšuje funkciu vnútorných zvieračov a spojivových väzov (ligamentov) medzi vnútornými orgánmi, ako aj cievne a lymfatické zásobova- nie orgánov. Tým sa zlepšuje detoxikačná schopnosť tela (zbavujúca odpadových látok) a optimuje sa funkcia orgánov (napr. ženských, tráviacich, dýchacích...)
Terapia fascií je zameraná na zlepšenie funkcie obalov svalov, orgánov a spojivového tkaniva, ktoré vytvárajú reťazce od hlavy až k nohám. Pri skrátení reťazcov fascií napr. v dôsledku úrazu, stuhnutí či jaziev sa mení biomechanika a opotrebovanie kĺbov, napätie svalov a statika chrbtice i celého tela. Od adaptačných a regulačných síl tela závisí, ako sa s tým vyrovná, či vznikne skolióza chrbtice, poruchy v pleciach a krku... Alebo či poruchy hrudnej chrbtice vyvolávajú búšenie srdca a úzkosť v hrudi... Alebo či poruchy sánkového kĺbu a žuvacích svalov vyvolávajú bolesti hlavy, poruchy krku, chrbtice, panvy...
Terapiou lymfatického systému sa zlepšuje prúdenie lymfy teda miazgy v tele a tým aj detoxikačná a imunitná schopnosť organizmu. Môže sa zlepšiť sa aj využitie bielkovín v tele a priaznivo vplývať na viaceré druhy opuchov.
Osteopatia nepracuje proti klasickej medicíne alebo namiesto nej.
Vo viacerych krajinách je uznávaná ako komplementárna – to znamená doplňujúca medicínska liečba a vyučuje sa aj na vysokých školách (v Británii, v Nemecku, v USA, v Rusku...).
Táto terapia zmierňuje a často aj odstraňuje bolesti a dysfunkcie, pokiaľ nie sú spôsobené už zničeným tkanivom, nádormi, drogami, ťažkými psychickými chorobami alebo genetickými poruchami → tam sa nedá očakávať úplné vyliečenie osteopatiou.
Dajú sa ale zmierňovať ťažkosti, zlepšovať funkcie orgánov (dýchania, zažívania) i regeneračné schopnosti človeka.